  • FS50R17KE3B17BOSA1
FS50R17KE3B17BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS50R17KE3B17BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS50R17KE3B17BOSA1
Package:
Module
Description:
MOD IGBT LOW PWR ECONO2-6
Step5Bar-code shipping tag
FS50R17KE3B17BOSA1
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    19
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    19
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Max Power Dissipation
    345W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Full Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    345W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    82A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    450 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 50A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1100 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.5nF @ 25V