  • FS300R17OE4BOSA1
FS300R17OE4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS300R17OE4BOSA1
HK JDW NO:
376-FS300R17OE4BOSA1
Datasheet:
FS300R17OE4BOSA1
Description:
IGBT MOD 1700V 450A 1850W
Step5Bar-code shipping tag
FS300R17OE4BOSA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2012
  • Series
    EconoPACK™+
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • Configuration
    Full Bridge
  • Power - Max
    1850W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    450A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 300A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    24.5nF @ 25V