  • FS300R12OE4BOSA1
FS300R12OE4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS300R12OE4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS300R12OE4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS300R12OE4BOSA1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 460A 29-pin ECONOPP-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS300R12OE4BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    29
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power - Max
    1650W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    460A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 300A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    18.5nF @ 25V