  • FS225R17KE3BOSA1
FS225R17KE3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS225R17KE3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS225R17KE3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS225R17KE3BOSA1
Description:
MOD IGBT MED PWR ECONOPP-1
Step5Bar-code shipping tag
FS225R17KE3BOSA1
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    29
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    EconoPACK™+
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    29
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Power Dissipation
    1.4kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    1400W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    340A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    3mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    375 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 225A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1300 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    20.5nF @ 25V