  • FS20R06W1E3BOMA1
FS20R06W1E3BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FS20R06W1E3BOMA1
HK JDW NO:
376-FS20R06W1E3BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FS20R06W1E3BOMA1
Description:
IGBT MODULE 600V 35A 135W
Step5Bar-code shipping tag
FS20R06W1E3BOMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Series
    EasyPACK™ 1B
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    22
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X15
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    135W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    35A
  • Turn On Time
    57 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    320 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.1nF @ 25V