  • FS20-1800
FS20-1800
advertisement
Manufacturer No:
FS20-1800
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS20-1800
Package:
Datasheet:
FS20-1800
Description:
Power Transformers PC Mount, 36VA 20VDC CT@1.8A Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FS20-1800
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FS20-1800.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Published
    2016
  • Series
    Split Pack™
  • Size / Dimension
    66.68mm Lx55.55mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    36W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 3.6A Series 1.8A
  • Power - Max
    36VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Height
    39.6748mm
  • Height Seated (Max)
    39.67mm