  • FR40JR02
FR40JR02
advertisement
Manufacturer No:
FR40JR02
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-FR40JR02
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
Description:
Standard, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 40A -40°C~125°C 25μA @ 100V 1-Termination Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
Step5Bar-code shipping tag
FR40JR02
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FR40JR02 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    DO-203AB, DO-5, Stud
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    SOLDER LUG
  • JESD-30 Code
    O-MUPM-D1
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard, Reverse Polarity
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40A
  • Case Connection
    ANODE
  • Forward Current
    40A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Max Surge Current
    500A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Number of Phases
  • Reverse Recovery Time
    250 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Reverse Voltage
    600V
  • Recovery Time
    250 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.8 °C/W