  • FP40R12KE3GBOSA1
FP40R12KE3GBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP40R12KE3GBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP40R12KE3GBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP40R12KE3GBOSA1
Purchasing and Inquiry
FP40R12KE3GBOSA1 Description
FP40R12KE3GBOSA1 is a 1200v EconoPIM?3 module with Trench/Fieldstop IGBT3 and Emitter Controlled 3 diode and NTC. The transistor FP40R12KE3GBOSA1 can be applied in Auxiliary, Inverters, Medical Applications, Motor Drives, and Servo Drives applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 125℃. And the transistor FP40R12KE3GBOSA1 is in the tray package with 210W Power dissipation.
FP40R12KE3GBOSA1 Features
Low Switching Losses
VcEsat with a positive Temperature Coefficient
High Power and Thermal Cycling Capability
Integrated NTC temperature sensor
Copper Base Plate
Solder Contact Technology
Standard Housing
FP40R12KE3GBOSA1 Applications
Auxiliary Inverters
Medical Applications
Motor Drives
Servo Drives
Communications equipment
Datacom module
Enterprise systems
Datacenter & enterprise computing
Step5Bar-code shipping tag
FP40R12KE3GBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    35
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    35
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X35
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    210W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    55A
  • Turn On Time
    135 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.5nF @ 25V