  • FP30R06W1E3B11BOMA1
FP30R06W1E3B11BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FP30R06W1E3B11BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP30R06W1E3B11BOMA1
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP30R06W1E3B11BOMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    23
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    23
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    115W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    37A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    37A
  • Turn On Time
    42 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 30A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    245 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.65nF @ 25V