  • FP15R12W1T4BOMA1
FP15R12W1T4BOMA1
advertisement
Manufacturer No:
FP15R12W1T4BOMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP15R12W1T4BOMA1
Package:
Module
Datasheet:
FP15R12W1T4BOMA1
Purchasing and Inquiry
FP15R12W1T4BOMA1 Description
FP15R12W1T4BOMA1 is a 1200v IGBT.  The Infineon FP15R12W1T4BOMA1 can be applied in auxiliary inverters, air conditioning, motor drives, and automotive applications due to the following features. The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 150℃. And the transistor FP15R12W1T4BOMA1 is in the Tray package with 130W power dissipation.
FP15R12W1T4BOMA1 Features
Low Switching Losses
Trench IGBT 4
VcEsat with a positive Temperature Coefficient
Low VCEsat
Al2O3 Substrate with Low Thermal Resistance
Compact design
Solder Contact Technology
Rugged mounting due to integrated mounting clamps
FP15R12W1T4BOMA1 Applications
Auxiliary Inverters
Air Conditioning
Motor Drives
Automotive
Hybrid, electric & powertrain systems
Industrial
Step5Bar-code shipping tag
FP15R12W1T4BOMA1
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    23
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    23
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    130W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    130W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    28A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.85V
  • Turn On Time
    120 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    495 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    890pF @ 25V