  • FP15R12KE3GBOSA1
FP15R12KE3GBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP15R12KE3GBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP15R12KE3GBOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP15R12KE3GBOSA1
Description:
IGBT MODULE VCES 600V 22A
Step5Bar-code shipping tag
FP15R12KE3GBOSA1
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    105W
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    25A
  • Turn On Time
    135 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.15V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.1nF @ 25V