  • FMS6G10US60
FMS6G10US60
advertisement
Manufacturer No:
FMS6G10US60
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMS6G10US60
Package:
25PM-AA
Datasheet:
FMS6G10US60
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMS6G10US60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    66W
  • Current Rating
    10A
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Input
    Three Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    10A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    710pF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 10A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    0.71nF @ 30V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    25PM-AA
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ