  • FMS6418AM16
FMS6418AM16
advertisement
Manufacturer No:
FMS6418AM16
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMS6418AM16
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
FMS6418AM16
Description:
Video Processing Linear IC FMS6418 16 Pin 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of ON Semiconductor
FMS6418AM16 Video Processing Linear ICs applications.
  • High Performance Digital Color Copiers
  • DLP
  • Video/Graphics Digitizing Equipment
  • Game Consoles
  • Broadcasting Systems
  • Distribution Amplifiers
  • Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
  • High-Definition Digital TV
  • Machine Vision and Inspection Systems
  • Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
Step5Bar-code shipping tag
FMS6418AM16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Driver
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Recorders, Set-Top Boxes
  • Base Part Number
    FMS6418
  • Operating Supply Voltage
    6.5V
  • Nominal Supply Current
    70mA
  • Nominal Input Voltage
    1.3V