  • ADV7180WBCP32Z-RL
ADV7180WBCP32Z-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADV7180WBCP32Z-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADV7180WBCP32Z-RL
Package:
32-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ADV7180WBCP32Z-RL
Description:
0.5mm 1.83.3V 32 Video Processing Linear IC Automotive Series ADV7180 32 Pin 32-WFQFN Exposed Pad
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7180WBCP32Z-RL Video Processing Linear ICs applications.
  • Digital TV
  • Surveillance & Security Video Systems
  • High Performance Digital Color Copiers
  • Video Cards
  • Consumer, Professional, Automotive
  • Projectors
  • Notebook, Desktop, All-in-Ones, Tablet, Gaming and Industrial PC
  • Video Trigger Oscilloscopes and Waveform Monitors
  • Home Entertainment
  • High Definition Displays
Step5Bar-code shipping tag
ADV7180WBCP32Z-RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Video Decoder
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video
  • HTS Code
  • Subcategory
    Color Signal Converters
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ADV7180
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Current-Max
    85mA
  • Number of Inputs
    6
  • Resolution
    1.25 B
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm