  • FMA6E0153K02L
FMA6E0153K02L
advertisement
Manufacturer No:
FMA6E0153K02L
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FMA6E0153K02L
Package:
Radial
Datasheet:
FMA6E0153K02L
Purchasing and Inquiry
FMA6E0153K02L Overview
This electrical device has a 0.394 10.00mm lead spacing.-40°C~105°C is the maximum temperature at which the device can operate.
FMA6E0153K02L Features
FMA6E0153K02L Applications
There are a lot of AVX Corporation FMA6E0153K02L applications of film capacitors.
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Test and measuring equipment
  • Filtering
  • VCO's
  • Switch mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • Snubbering
  • TV and monitor sets
  • Filters
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
FMA6E0153K02L
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.197W 13.00mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm