  • FLNR045.TXID
FLNR045.TXID
advertisement
Manufacturer No:
FLNR045.TXID
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-FLNR045.TXID
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FLNR045.TXID
Description:
FUSE CARTRIDGE 45A 250VAC/125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLNR045.TXID
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® FLNR_ID
  • Size / Dimension
    0.811Diax3.000L 20.60mmx76.20mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    45A
  • Current Rating
    45A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, QPL, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Class Code
    RK5
  • Fuse Current
    45A
  • Length
    76.2mm