  • FKS2F013301A00KSSD
FKS2F013301A00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2F013301A00KSSD
HK JDW NO:
864-FKS2F013301A00KSSD
Description:
Cap Film 0.0033uF 250V PET 10% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 100C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKS2F013301A00KSSD
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm