  • FKS2D011001A00MSSD
FKS2D011001A00MSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2D011001A00MSSD
HK JDW NO:
864-FKS2D011001A00MSSD
Description:
Film Capacitors 100V 1000pF 20% TOL PCM 5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKS2D011001A00MSSD
    Select All
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2810
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF