  • FKP3J004702B00JSSD
FKP3J004702B00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP3J004702B00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP3J004702B00JSSD
Description:
Film Capacitors 630V 470pF 5% PCM7.5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKP3J004702B00JSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.118W 10.00mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3912
  • Height
    8.38mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Length
    10mm