  • FK28X7R2A152KN000
FK28X7R2A152KN000
advertisement
Manufacturer No:
FK28X7R2A152KN000
HK JDW NO:
769-FK28X7R2A152KN000
Datasheet:
FK28X7R2A152KN000
Description:
FK 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 16310
Step5Bar-code shipping tag
FK28X7R2A152KN000
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1610
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm