  • FK28X7R1H473KN006
FK28X7R1H473KN006
advertisement
Manufacturer No:
FK28X7R1H473KN006
HK JDW NO:
769-FK28X7R1H473KN006
Datasheet:
FK28X7R1H473KN006
Description:
FK 0.047μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 12060
Step5Bar-code shipping tag
FK28X7R1H473KN006
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    1610
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm