  • FK28X5R1E334KR006
FK28X5R1E334KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK28X5R1E334KR006
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK28X5R1E334KR006
Package:
Radial
Datasheet:
FK28X5R1E334KR006
Description:
FK 0.33μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13069
Step5Bar-code shipping tag
FK28X5R1E334KR006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.33μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm