  • FK28C0G2E391J
FK28C0G2E391J
advertisement
Manufacturer No:
FK28C0G2E391J
HK JDW NO:
769-FK28C0G2E391J
Description:
FK(MID VOLTAGE) 390pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 5463
Step5Bar-code shipping tag
FK28C0G2E391J
    Select All
  • Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK(MID VOLTAGE)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1610
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    3.9878mm
  • Width
    2.4892mm