  • FK26X7R1C106K
FK26X7R1C106K
advertisement
Manufacturer No:
FK26X7R1C106K
HK JDW NO:
769-FK26X7R1C106K
Description:
10μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 5054
Step5Bar-code shipping tag
FK26X7R1C106K
    Select All
  • Width
    3.5052mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    5.5118mm