  • FK26C0G2J121JN000
FK26C0G2J121JN000
advertisement
Manufacturer No:
FK26C0G2J121JN000
HK JDW NO:
769-FK26C0G2J121JN000
Datasheet:
FK26C0G2J121JN000
Description:
FK 120pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 233
Step5Bar-code shipping tag
FK26C0G2J121JN000
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    2214
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    3.5mm