  • FK26C0G1H683J
FK26C0G1H683J
advertisement
Manufacturer No:
FK26C0G1H683J
HK JDW NO:
769-FK26C0G1H683J
Description:
68nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 12134
Step5Bar-code shipping tag
FK26C0G1H683J
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    3.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.9944mm
  • Length
    5.5118mm
  • Width
    3.5052mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%