  • FK24X5R1A106MR000
FK24X5R1A106MR000
advertisement
Manufacturer No:
FK24X5R1A106MR000
HK JDW NO:
769-FK24X5R1A106MR000
Datasheet:
FK24X5R1A106MR000
Description:
FK 10μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 12192
Step5Bar-code shipping tag
FK24X5R1A106MR000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm