  • FK24X5R0J106K
FK24X5R0J106K
advertisement
Manufacturer No:
FK24X5R0J106K
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK24X5R0J106K
Package:
Radial
Datasheet:
FK24X5R0J106K
Description:
FK 10μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.217Lx0.177W 5.50mmx4.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2947
Step5Bar-code shipping tag
FK24X5R0J106K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.177W 5.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1810
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    2.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm