  • FK22C0G2J822JN000
FK22C0G2J822JN000
advertisement
Manufacturer No:
FK22C0G2J822JN000
HK JDW NO:
769-FK22C0G2J822JN000
Datasheet:
FK22C0G2J822JN000
Description:
FK 8200pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 8171
Step5Bar-code shipping tag
FK22C0G2J822JN000
    Select All
  • Mounting Type
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.157W 7.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    8200pF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
    3016
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    4mm