  • FK18X5R0J685K
FK18X5R0J685K
advertisement
Manufacturer No:
FK18X5R0J685K
HK JDW NO:
769-FK18X5R0J685K
Datasheet:
FK18X5R0J685K
Description:
FK 6.8μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11116
Step5Bar-code shipping tag
FK18X5R0J685K
    Select All
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm