  • FK14X7R1C225KR006
FK14X7R1C225KR006
advertisement
Manufacturer No:
FK14X7R1C225KR006
HK JDW NO:
769-FK14X7R1C225KR006
Datasheet:
FK14X7R1C225KR006
Description:
FK 2.2μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 16214
Step5Bar-code shipping tag
FK14X7R1C225KR006
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.098W 4.50mmx2.50mm