  • FK14C0G2A472JN020
FK14C0G2A472JN020
advertisement
Manufacturer No:
FK14C0G2A472JN020
HK JDW NO:
769-FK14C0G2A472JN020
Description:
FK(MID VOLTAGE) 0.0047μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 1062
Step5Bar-code shipping tag
FK14C0G2A472JN020
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Series
    FK(MID VOLTAGE)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e2
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0047μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1810
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    5.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    2.5mm