  • FK11C0G1H104JN020
FK11C0G1H104JN020
advertisement
Manufacturer No:
FK11C0G1H104JN020
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FK11C0G1H104JN020
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
0.1μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 11765
Step5Bar-code shipping tag
FK11C0G1H104JN020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2216
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    7mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4mm