  • FHC16I0307K--
FHC16I0307K--
advertisement
Manufacturer No:
FHC16I0307K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-FHC16I0307K--
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
FHC16I0307K--
Description:
FHC 300μF Film Capacitor ±10% Rectangular Box Quick Connect, Disconnect 450V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
FHC16I0307K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FHC
  • Size / Dimension
    5.512Lx2.835W 140.00mmx72.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    300μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Height Seated (Max)
    2.008 51.00mm