  • FH52-12S-1SH
FH52-12S-1SH
advertisement
Manufacturer No:
FH52-12S-1SH
HK JDW NO:
355-FH52-12S-1SH
Package:
Datasheet:
FH52-12S-1SH
Description:
FH52 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 12 Positions Surface Mount, Right Angle -40°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
FH52-12S-1SH
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH52
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Current Rating
    500mA
  • Height Above Board
    0.079 2.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm