  • FH43B-25S-0.2SHW(99)
FH43B-25S-0.2SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH43B-25S-0.2SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH43B-25S-0.2SHW(99)
Purchasing and Inquiry
FH43B-25S-0.2SHW(99) Overview
FH43B-25S-0.2SHW(99) Features
FH43B series
FH43B-25S-0.2SHW(99) Applications
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Communication
  • Anywhere power is distributed
  • Measuring & Control Technology
  • Refrigeration control
  • Datacom
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Military Technology
  • Electrical substations
Step5Bar-code shipping tag
FH43B-25S-0.2SHW(99)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Series
    FH43B
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD CONNECTOR
  • Number of Positions
    25
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    30V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Total Number of Contacts
    25
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.26 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Body Depth
    0.112 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.413 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Insulator Color
    BROWN
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm