  • FH39-45S-0.3SHW(10)
FH39-45S-0.3SHW(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH39-45S-0.3SHW(10)
HK JDW NO:
355-FH39-45S-0.3SHW(10)
Package:
Description:
FH39 Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 45 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Quantity:
In Stock : 5928
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FH39-45S-0.3SHW(10)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH39
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    45
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    45
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Withdrawl Force-Min
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Height Above Board
    0.044 1.12mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm