  • FH36-17S-0.3SHW(99)
FH36-17S-0.3SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH36-17S-0.3SHW(99)
HK JDW NO:
355-FH36-17S-0.3SHW(99)
Package:
Description:
FH36 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH36-17S-0.3SHW(99)
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH36
  • Number of Positions
    17
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    30V
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    17
  • Current Rating
    200mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.264 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    120VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.3622 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm