  • FH35C-41S-0.3SHW(99)
FH35C-41S-0.3SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH35C-41S-0.3SHW(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH35C-41S-0.3SHW(99)
Package:
Description:
FH35C Series FPC Contacts, Top and Bottom Cut Tape (CT) 0.012 0.30mm Solder 41 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Quantity:
In Stock : 1014
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FH35C-41S-0.3SHW(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Number of Positions
    41
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    41
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Body Length or Diameter
    0.547 inch
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.132 inch
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.8702 mm
  • Contact Pattern
    STAGGERED
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm