  • FH35C-15S-0.3SHW(50)
FH35C-15S-0.3SHW(50)
advertisement
Manufacturer No:
FH35C-15S-0.3SHW(50)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH35C-15S-0.3SHW(50)
Purchasing and Inquiry
FH35C-15S-0.3SHW(50) Overview
FH35C-15S-0.3SHW(50) Features
FH35C series
FH35C-15S-0.3SHW(50) Applications
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Transportation
  • Blowers
  • Variable speed/frequency drivers
  • Datacom
Step5Bar-code shipping tag
FH35C-15S-0.3SHW(50)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Body Length or Diameter
    0.24 inch
  • Body Breadth
    0.035 inch
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.132 inch
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.8702 mm
  • Contact Finish Thickness
    11.8μin 0.30μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm