  • FH35C-11S-0.3SHW(10)
FH35C-11S-0.3SHW(10)
advertisement
Manufacturer No:
FH35C-11S-0.3SHW(10)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH35C-11S-0.3SHW(10)
Package:
Description:
FH35C Series FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 11 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH35C-11S-0.3SHW(10)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH35C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    11
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock, Backlock
  • Contact Location
    Dual
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm