  • FH35B-15S-0.3SHW(50)
FH35B-15S-0.3SHW(50)
advertisement
Manufacturer No:
FH35B-15S-0.3SHW(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH35B-15S-0.3SHW(50)
Package:
Description:
FH35 Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 15 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH35B-15S-0.3SHW(50)
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH35
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    15
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    15
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Beige
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Rotary Lock, Backlock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm