  • FH34SRJ-50S-0.5SH(99)
FH34SRJ-50S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH34SRJ-50S-0.5SH(99)
HK JDW NO:
355-FH34SRJ-50S-0.5SH(99)
Package:
Description:
FH34SRJ Series FFC, FPC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 50 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.5A
Quantity:
In Stock : 1366
Step5Bar-code shipping tag
FH34SRJ-50S-0.5SH(99)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH34SRJ
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Gray
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm