  • FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
Package:
Description:
FH33MHJ Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.016 0.40mm Solder 65 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.4A
Step5Bar-code shipping tag
FH33MHJ-65S-0.4SH(99)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH33MHJ
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    65
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    40V
  • Additional Feature
    LONG ACTUATOR
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.4A
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Total Number of Contacts
    65
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.098 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.106 inch
  • Body Depth
    0.098 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm