  • FH33-45S-0.5SH(99)
FH33-45S-0.5SH(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH33-45S-0.5SH(99)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH33-45S-0.5SH(99)
Purchasing and Inquiry
FH33-45S-0.5SH(99) Overview
FH33-45S-0.5SH(99) Features
FH33 series
FH33-45S-0.5SH(99) Applications
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Transportation
  • Automotive Electronics
  • Electrical substations
  • Refrigeration control
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Embedded systems
  • Blowers
  • LED municipal outdoor and street lighting
Step5Bar-code shipping tag
FH33-45S-0.5SH(99)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH33
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    45
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    45
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.965 inch
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.098 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
    Flip Lock
  • Plating Thickness
    FLASH inch
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm