  • FH29B-44S-0.2SHW(99)
FH29B-44S-0.2SHW(99)
advertisement
Manufacturer No:
FH29B-44S-0.2SHW(99)
HK JDW NO:
355-FH29B-44S-0.2SHW(99)
Package:
Description:
FH29B Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.008 0.20mm Solder 44 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~85°C 0.25A
Step5Bar-code shipping tag
FH29B-44S-0.2SHW(99)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    FH29B
  • Part Status
    Active
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    44
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    40V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    0.25A
  • Pitch
    0.008 0.20mm
  • Total Number of Contacts
    44
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    250mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Housing Color
    Beige
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Cycles
    20
  • Cable End Type
    Tabbed
  • Height Above Board
    0.047 1.20mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm