  • FH28E-40S-0.5SH(05)
FH28E-40S-0.5SH(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH28E-40S-0.5SH(05)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH28E-40S-0.5SH(05)
Package:
Description:
FH28 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~105°C
Quantity:
In Stock : 4886
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FH28E-40S-0.5SH(05)
  • Actuator Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH28
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    500μm
  • Number of Contacts
    40
  • Housing Color
    Gray
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm