  • FH28E-20S-0.5SH(05)
FH28E-20S-0.5SH(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH28E-20S-0.5SH(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH28E-20S-0.5SH(05)
Purchasing and Inquiry
FH28E-20S-0.5SH(05) Overview
FH28E-20S-0.5SH(05) Features
FH28 series
FH28E-20S-0.5SH(05) Applications
  • Telecommunications
  • Refrigeration control
  • Medical technology
  • Control panels
  • Datacom
  • Variable speed/frequency drivers
  • Data Technology
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Military Technology
  • All Electrical Machinery
Step5Bar-code shipping tag
FH28E-20S-0.5SH(05)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH28
  • JESD-609 Code
    e4
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Gray
  • Body Depth
    0.252 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Plating Thickness
    2μin
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm