  • FH28-60S-0.5SH(05)
FH28-60S-0.5SH(05)
advertisement
Manufacturer No:
FH28-60S-0.5SH(05)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-FH28-60S-0.5SH(05)
Purchasing and Inquiry
FH28-60S-0.5SH(05) Overview
FH28-60S-0.5SH(05) Features
FH28 series
FH28-60S-0.5SH(05) Applications
  • Refrigeration control
  • Telecommunications
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Medical technology
  • Transportation
  • Industrial Automation
  • Automotive Electronics
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Military Technology
Step5Bar-code shipping tag
FH28-60S-0.5SH(05)
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
  • Actuator Material
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    FH28
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    60
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Additional Feature
    ZIF
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    500μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Gray
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Insulation Resistance
    500000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    50V
  • Max Current Rating
    500mA
  • Number of Poles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Locking Feature
    Rotary Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height
    2.55mm
  • Length
    34.9mm
  • Width
    6.5mm
  • Height Above Board
    0.100 2.54mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm