  • FH26-13S-0.3SHW(58)
FH26-13S-0.3SHW(58)
advertisement
Manufacturer No:
FH26-13S-0.3SHW(58)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FH26-13S-0.3SHW(58)
Package:
Description:
FH26 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 13 Positions Surface Mount, Right Angle -55°C~85°C 0.2A
Step5Bar-code shipping tag
FH26-13S-0.3SHW(58)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FH26
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    13
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    30V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU
  • Current Rating (Amps)
    0.2A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Total Number of Contacts
    13
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    200mA
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Breadth
    0.039 inch
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.126 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    50MOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    90VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.8702 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    ZIF N
  • Mating Cycles
    10
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Brown
  • Height Above Board
    0.039 1.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm